Ziua Mondiala a Monitorizarii Calitatii Apei – 19 Octombrie 2011

20 de elevi ai şcoli generale din localitatea Parţa au participat de curând (19.10.2011), cu ocazia “Zilei Mondiale a Monitorizării Calităţii Apei”, la testarea calităţii apelor râului Timiş. Pentru al patrulea an consecutiv, acţiunea iniţiată de voluntarii Smithfield Ferme şi Smithfield Prod ca ecou în România al proiectului internaţional cu acelaşi nume, a adunat la acest eveniment elevi, cadre didactice, dar şi reprezentanţi ai Gărzii de Mediu şi ai Administraţiei Bazinale Apele Banat.
Elevii participanţi au avut ocazia să descopere metodele de testare a calităţii apelor şi chiar să experimenteze cum se realizează acest proces, în cadrul lecţiilor deschise organizate. Cu ajutorul trusele de testare, puse la dispoziţie de Smithfield Ferme şi Smithfield Prod, copiii au putut evalua nivelul de calitate a apei, prin măsurarea următorilor parametri: nivelul de oxigen dizolvat, pH-ul (aciditatea), turbiditatea (claritatea) şi temperatura sursei de apă. Ei au fost îndrumaţi în demersul experimental de voluntari Smithfield şi de d-na prof. de biologie Buzila Virginia.

Acţiunea socio-educativă susţinută de companiile Smithfield are ca obiectiv creşterea gradului de conştientizare, în rândul generaţiilor tinere, a importanţei resurselor de apă şi a protejării acestora. În fiecare an, un număr tot mai mare de elevi sunt încurajaţi să se implice în protejarea resurselor de apă prin intermediul lecţiilor deschise desfăşurate cu ocazia Zilei Mondiale a Monitorizării Calităţii Apei.

cl.a V-a

3. Dochia Simona
4. Vinczan Catalin
5. Baient Doriana

From 19 oct 2011 – Ziua Mondiala a Monitorizarii Calitatii Apei. Posted by Scoala Parta on 5/21/2013 (200 items)

Adaugă la favorite Legătură permanentă.