2010-2011

”Și eu vreau să știu!”

În această “eră a informaţiei”, a nevoii de cunoaştere, constatăm cu tristeţe că există mulţi elevi care nu au acces la un calculator, nu au acces la internet, iar unii dintre ei, nici măcar la un televizor. Este alarmant faptul că aceşti elevi nu pot descrie un animal, peisaj sau fenomen, deoarece nu au văzut niciodata o imagine înfăţişând unul dintre aceste lucruri. Şi asta, pentru că la domiciliu le lipseşte sursa de informare. Deşi, elevii sunt dornici să înveţe cât mai multe lucruri despre realitatea înconjurătoare (dovadă fiind multitudinea întrebărilor pe care ni le adresează, nouă, cadrelor didactice), din păcate, şcoala noastră nu poate satisface pe deplin această nevoie a elevilor de a învăţa suplimentar. Suntem convinşi că o bibliotecă multimedia ar fi o soluţie extraordinară pentru rezolvarea acestor probleme.

“ŞI EU VREAU SĂ ŞTIU!” este titlul proiectului elevilor de la Şcoala cu clasele I-VIII Parţa, care concurează pentru înfiinţarea unei astfel de biblioteci, ce ar fi de un real folos tuturor tinerilor din comunitatea noastră, în special a acelor elevi care nu au acces la vreo sursă de informare (computer, internet, televizor, etc). Acest concurs de proiecte, iniţiat de “Şcoala lui Andrei” sub patronajul Petrom reprezintă ocazia ideală ca aceşti tineri să aibă acces nelimitat la informaţie. La momentul evaluării proiectelor (16 iunie 2011) vor exista 11 echipe câştigătoare, ce vor primi 5000 de euro pentru implementarea proiectului, aparatură multimedia pentru şcoală şi o excursie de o săptămână în “Tabăra lui Andrei”. La fel ca şi celelalte echipe şi noi ne dorim să câştigăm, pentru a ne duce la îndeplinire ţelul pentru care ne-am angajat în acest concurs.

Sperăm ca prin toate demersurile pe care le-am făcut, sa-i fi sensibilizat pe oamenii de lângă noi, să ne acorde votul lor, căci şi acest lucru înseamnă foarte mult atunci când va veni vremea evaluării.

VOTAŢI-NE!

Vă mulţumim!

From iunie 2011 – Si eu vreau sa stiu. Posted by Scoala Parta on 5/21/2013 (4 items)

4 Responses to “”Și eu vreau să știu!””

1. Valentina Papp spune:

Sunteti tare harnici! Imi este tare dor de voi! Va urez succes!
    Valentina Papp

2. Emilia Dragan spune:

Vali, iti multumim pentru incurajari si felicitari. Si noua ne este dor de tine. Mai vino pe la Parta!Te pupam.

3. lavinia antonovici spune:

Ii multumesc doamnei diriginta emilia dragan pentru ca ne-a inscris in acest concurs si cu mult efort am putea castiga.

4. fazica ionela spune:

Ii miltumesc doamnei profesoare Dragan Emilia ca nea inscris la acest concurs .