Mihai Eminescu – 161 ani de la nastere

mihai eminescu

”Nu credeam să-nvăț a muri vreodată

Pururi tânăr, înfășurat în manta-mi (…)”

     Mihai EminescuOdă (în metru antic)

În data de 15 ianuarie 2011, s-au împlinit 161 de ani de la nașterea unui luceafăr pentru poezia românească. Nu există om care să nu fi auzit de el, care să nu fi învățat un vers din tezaurul liric lăsat de acesta.

Tocmai de aceea, elevii Școlii cu clasele I – VIII Parța nu au lăsat să treacă neobservată această zi importantă. Cu mic cu mare s-au strâns într-o sală de clasă și-au ascultat recitându-se poezii scrise de Mihai Eminescu, au vizionat prezentări despre Eminescu și operela sale, și au citit și recitat poeziile acestuia.


From 14 ian 2011 – Mihai Eminescu. Posted by Scoala Parta on 5/22/2013 (33 items)

Generated by Facebook Photo Fetcher 2


O părere la “Mihai Eminescu – 161 ani de la nastere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.